porady

 

Należy  pamiętać, że okna to, poza walorami estetycznymi,  przede wszystkim bezpieczeństwo i energooszczędność. Dlatego tak istotne jest, aby przed zakupem przeanalizować oferty pod względem jakości produktu, jego funkcjonalności, ale także wiarygodności i rzetelności producenta. Ilość posiadanych certyfikatów, wyniki niezależnych badań i tradycja przedsiębiorstwa pokazują czy dane okno i dany producent są godni wyboru.

 

·         Kolor

Kolorowa stolarka, różne barwy od wewnątrz a różne z zewnątrz, nietuzinkowa i śmiała kolorystyka jest trendy i może stanowić idealne uzupełnienie aranżacji wnętrz. Perfekcyjnie dobrana barwa okien w mieszkaniu może komponować się z jego wykończeniem i dodatkami.

Kolorystyka, którą się otaczamy, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. To odpowiednie kolory podnoszą poziom  energii. Barwy pobudzają lub wyciszają, dodają energii lub przygnębiają, inspirują, bądź rozpraszają. Kolory przyjmują też niezliczone kształty. Sprawiają, że nasze pomieszczenia nabierają zupełnie indywidualnego stylu, przestrzeń zyskuje metrażu lub staje się mniejsza i kameralna. Połączenie kształtu i koloru decyduje o charakterze wnętrza.

·         bezpieczeństwo

Prawie co trzy minuty dokonywane jest włamanie, a ponad 70% włamań do domów odbywa się przez okna, w tym 50% przez te największe i najłatwiej dostępne, czyli drzwi balkonowe czy tarasowe. W związku z tym kwestia bezpieczeństwa nie powinna być pomijana przy planowaniu budowy lub renowacji domu czy mieszkania. Warto zwrócić uwagę czy okna, na które się decydujemy już w standardzie oferują nam najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Obecnie producenci okien prześcigają się w podkreślaniu walorów swoich produktów proponując coraz większe możliwości zapewnienia odpowiedniej ochrony domownikom poprzez inwestowanie w nowoczesne systemy zabezpieczeń. Okazuje się jednak, że nie wszystkie rozwiązania są jednakowo niezawodne. Istotna jest wobec tego wiedza o tym, co dec Drutex wychodząc naprzeciw nowoczesnym rozwiązaniom w zakresie bezpieczeństwa okien wyposażył swoje  produkty w najnowocześniejsze na rynku, dostępne w ofercie MACO, okucia Multi Matic KS. Podstawowa zaleta okien wyposażonych w okucia Maco Multi Matic KS tkwi w ich zaawansowanym systemie zabezpieczeń związanym z osadzeniem czopów  utrudniających  włamanie na całym obwodzie okna oraz idealną stabilnością wynikającą z zastosowania wysokiej jakości materiałów. Dzięki wdrożeniu innowacyjnego rozwiązania Drutex już w  standardzie oferuje okna z dwoma czopami, współpracującymi zarówno z zaczepem utrudniającym włamanie jak również z zaczepem standardowym. Dwa czopy: na górze i na dole okna, to podwójne zabezpieczenie dla domu! Dzięki zastosowaniu nowych okuć ochrona przed włamaniem jest zagwarantowana w krytycznym punkcie okna, również w pozycji uchylnej.

Dodatkowo, dla zwiększenia bezpieczeństwa w domu, okna można wyposażyć w szyby bezpieczne, wówczas szanse intruza na dostanie się do środka są bardzo nikłe. Szyba to bowiem 80% powierzchni okna. Z tego względu  to czy dom będzie odpowiednio chroniony przed złodziejami zależy w dużej mierze również od niej. Szyba bezpieczna jest szybą laminowaną z zastosowaną trudno rozciągliwą folią PVB, co ogranicza możliwości włamywacza. Im więcej warstw szkła i im grubsza folia tym większe bezpieczeństwo.

Czasami włamywacz napiera na okucia tak długo, aż przesuną się po obwodzie okna, ustawiając klamkę w pozycji otwarcia. Wówczas bez problemu może wejść do środka. Dlatego tak istotną rolę odgrywają klamki antywłamaniowe na klucz lub przycisk, które uniemożliwiają przesunięcie podczas przykładania śrubokrętu lub klina. Ważna jest również funkcja blokady błędnego położenia klamki. Dlatego okna Drutex-u są wyposażone w taką blokadę, która zapobiega wypadnięciu skrzydła z okna oraz podnośnik skrzydła ułatwiający prawidłowe jego ustawienie podczas zamykania okna  i dzięki czemu przyczyniają się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w trakcie użytkowania. Co więcej, w połączeniu z wysokiej jakości profilem posiadającym specjalne zbrojenia stalowe w skrzydłach okiennych i ościeżnicach podwyższona jest jego stabilność i statyczność, a przede wszystkim nasz poziom bezpieczeństwa. yduje o bezpieczeństwie w oknach.

 

*oszczędność

Nowoczesna technika stosowana w stolarce okienno-drzwiowej dostarcza klientom wielu produktów i rozwiązań umożliwiających oszczędzanie energii. Priorytetem są wysokiej jakości okna zapewniające wyjątkowy komfort cieplny w domu a tym samym wpływające na zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Firma Drutex, wychodząc na przeciw wymaganiom odbiorców w zakresie nowoczesnych i energooszczędnych okien, poddała swoje okna IGLO 5 oraz IGLO 5 Classic niezależnemu badaniu współczynnika przenikalności cieplnej w instytucie badawczym w Czechach.  Uzyskano rewelacyjne  wyniki wynoszące odpowiednio:

 

  • okno IGLO 5 z szybą o współczynniku U=0,7 i ramką Swisspacer uzyskało wynik Uw = 0,95 W/(m2 ∙ K)*
  • okno IGLO 5 Classic z szybą o współczynniku U=0,7 i ramką Swisspacer uzyskało wynik Uw = 0,89 W/(m2 ∙ K)*
  • okno o współczynniku Uw= 0,99 z zamkniętą roletą uzyskało współczynnik Uw=0,75


Współczynniki przenikalności termicznej badanych okien potwierdziły, że w stosunku do metody obliczeniowej wg normy PN-EN ISO 10077-2 wartości te są lepsze o 27 proc. Ponadprzeciętne wartości  cieplne okien zapewniają oszczędność energii, mniejsze rachunki za ogrzewanie i ponadczasowy komfort cieplny , stanowiąc jednocześnie odpowiedź na współczesne wyzwania ekologii.

 

·         pvc, aluminowe, drewniane??

Okna PVC, drewniane czy aluminiowe? Stojąc przed takim dylematem na pewno trudno jest podjąć właściwą decyzję o zakupie stolarki okiennej.
Wszystkie trzy wymienione rodzaje okien prawie nie różnią pod względem użytkowym. Mają podobne współczynniki przenikania ciepła, jednakowe możliwości funkcjonalne, każdy rodzaj okien wyposażony jest praktycznie w ten sam rodzaj okuć jak również pakiet szybowy. Decyzja ostateczna to kwestia gustu oraz indywidualnych preferencji Klienta.

Okna drewniane
- trwałe, o dobrych parametrach izolacyjności termicznej. Drewno nie poddaje się nagrzewaniu podczas słonecznych dni, dlatego profile Softline nie wykazują zmienności wymiarów. Nadają każdemu domowi niepowtarzalny wygląd.
Okna drewniane wymagają jednak okresowego odnawiania. Zalecane jest odnawianie okien drewnianych, co 5 lat!
Okna PVC - mniej eleganckie niż okna drewniane, a mimo to cieszą się największą  popularnością wśród Klientów, co jest niewątpliwie wynikiem ich dobrej ceny jak  również łatwości konserwacji oraz bezproblemowego użytkowania. Poza zwyczajnym myciem nie wykazują potrzeby dalszej konserwacji.  Ramy z tworzywa są odporne na korozję, pleśnie. Produkty oferowane w technologii PVC są także dostępne z okleinami drewnopodobnymi. Zastosowane w tym przypadku profile posiadają zalety nowoczesnego surowca budowlanego o naturalnym i dekoracyjnym wyglądzie drewna. Odznaczają się wyjątkową trwałością na działanie promieni słonecznych oraz wpływów atmosferycznych. Łatwo utrzymać je w czystości.
Okna aluminiowe - eleganckie i jednocześnie długowieczne. Profil aluminiowy jest przeznaczony do produkcji stolarki o dużych gabarytach i w związku z czym stolarka aluminiowa nie jest popularna w budynkach jednorodzinnych, znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie użyteczności publicznej. Stolarka aluminiowa jest wykonywana na indywidualne zamówienie i posiada dość wysoką cenę. Profile aluminiowe wykazują wysoką izolacyjność termiczną, a wykonane z nich okna i drzwi są stabilne, estetyczne, odporne na zmienne czynniki atmosferyczne oraz nie wymagają dużych zabiegów pielęgnacyjnych.  Aluminium ma szerokie zastosowanie zarówno w prostych elementach, jak i skomplikowanych przeszklonych konstrukcjach, fasadach biurowców czy też ogrodach zimowych.

 

 

   

 

 

     

  Copyright © 2008 (POLAND), created & designed by Luki